Четвер, 23 Березень, 2017 - 22:24

Як отримати посвідчення учасника бойових дій

 

Ситуація, яка склалася на сході України, постійно вимагає від нашої держави ресурсів – як матеріальних, так і людських. Все більше і більше українців змушені братися за зброю, щоб захистити Батьківщину від ворожих нападів.

 

Обов’язок держави – забезпечити соціальний захист учасників антитерористичної операції і вона його виконує. Але одна з гострих проблем сьогодні полягає в тому, що самі бійці не знають своїх прав або вважають, що отримання пільг – це занадто складна справа.

У багатьох людей склалося враження, що процедура отримання статусу учасника і оформлення пільг є настільки заплутаною, що середньостатистичний солдат чи його родина не в змозі розібратися з усіма бюрократичними перипетіями.

Тому важливим є донесення ключової інформації про вищезазначене до нацгвардійців, які брали участь у бойових діях, і членів їх сімей.

 

Згідно з 6 статтею Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) і працівники військових формувань України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення АТО, а також працівники підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення.

 

Порядок дій для отримання нацгвардійцем посвідчення учасника бойових дій такий:

 

        1) Після завершення виконання завдань АТО військовослужбовці мають право звернутися з рапортом на ім’я начальника (командира) територіального управління, з’єднання, військової частини, підрозділу (загону), навчальної військової частини (центру), бази, установи, закладу Національної гвардії України щодо надання їм статусу учасника бойових дій.

Разом з рапортом необхідно надати згоду на збір та обробку персональних даних, копію паспорту (стор. 1, 2, 11), копію ідентифікаційного коду, фотокартки 3х4 (на матовому фотопапері) – 2 шт.

        2) За результатами поданих рапортів структурні підрозділи (посадові особи) військової частини подають на розгляд та вивчення атестаційної комісії військової частини відповідні підтверджуючі документи:

структурний підрозділ з обліку особового складу штабу – копії посвідчень про відрядження, копії службових завдань, витяги з наказів по стройовій частинівитяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

штаб – витяги з наказів, директив, розпоряджень, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень;

служба охорони праці – копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень тощо.

Якщо таких структурних підрозділів у частині немає, то документи подають посадові особи, на яких покладено виконання обов’язків зазначених підрозділів.

Копії документів та витяги з наказів мають бути належним чином оформлені з відповідною відміткою про їх засвідчення і скріплені гербовою печаткою військової частини.

 

        3) За результатом розгляду та вивчення поданих структурними підрозділами (посадовими особами) документів атестаційна комісія військової частини готує відповідний висновок, що оформлюється протоколом, та подає його командиру військової частини. Він приймає рішення щодо оформлення довідки.

Якщо командир військової частини приймає позитивне рішення, зазначена довідка та підтверджуючі документи про безпосереднє залучення осіб до АТО надсилаються супровідним листом в місячний термін з моменту подання рапорту особи до Головного управління НГУ.

 

        4) Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Національної гвардії (комісія НГУ) України вивчає документи  надіслані з військової частини, у разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний термін строк з дня надходження документів приймає рішення, щодо надання статусу учасника бойових дій.

 

        5) На підставі рішення комісії НГУ Головне управління Національної гвардії України видає військовослужбовцеві посвідчення учасника бойових дій.

 

        6) Комісія НГУ не надає або позбавляє статусу учасника бойових дій у разі:

 

- наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції;

 

- виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу;

 

- подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.